تامین مالی کارآفرینان

3944

کارآفرینان منابع مالی خود را چطور تامین میکنند؟

این سوال برای کارآفرینانی که در مرحله آغازین قرار دارند ایجاد می شود.

فرشتدگان کسب و کار : به اصطلاح متشکل از سه F هستند ( دوستان – خانواده- ابله ها) و فرشتگان کسب و کار جزء دسته آخر می باشند.

 این اصطلاح برای توصیف سرمایه گذاری به کار می رود که سرمایه اولیه شرکتهای پر ریسک که در مرحله آغازین قرار دارند را فراهم می سازند. فرشتگان کسب و کارف افراد  ثروتمندی هستند که سرمایه گذاری مستقیمی را در شرکتهایی که در ابتدای راه هستند و هنوز قیمتی برای آنها تعیین نشده است؛ انجاممی دهند . این در حالی است که هیچ گونه ارتباط خویشاوندی نیز با کارآفرین ندارند. در اغلب موارد، فرشتگان کسب و کار در جستجوی فعالیتهایی هستند که درباره آن تا حدودی چیزهایی را بدانند و بیشتر انتظار دارند تا دانش، تجربه و انرژی شان را همانند پول شان، در یک شرکت سرمایه گذاری کند.

شرکا : یک کارآفرین می تواند برای گسترش سرمایه کسب و کار پیشنهادی، شریکی را انتخاب کند. دو نوع شریک وجود دارد: شرکایی که شخصا مسئول کل بدهی های کسب و کار هستند و شرکایی محدود که مسئولیت محدود آانها، دارایی هایشان را از ادعای اعتبار دهندگان و بستانکاران شرکت محفوظ نگه می دارد.

شرکت های سهامی بزرگ: بیشتر شرکتهای بزرگ در سراسر دنیا صندوقهای سرمایه گذاری مخاطره پذیرشان را برای تامین مالی پروژهای توام با کسب وکار های کوچک ایجاد کرده اند.

شرکت های سرمایه گذاری مخاطره پذیر: شرکت های سرمایه گذار مخاطره پذیر شرکتهایی خصوصی و سود طلبی هستند که سرمایه خود را در فعالیتهای پر ریسک یا نو پا سرمایه گذاری می کنند. بیش از یک سوم از سرمایه گذاری های سرمایه گذاران مخاطره پذیر، منتج به شکست و زیان می شود.سرمایه گذاران مخاطره پذیر غالبا در کسب و کارهایی سرمایه گذاری میکنند که هنوز هیچ گونه درآمدی را ایجاد نکرده اند و محصولی را در جریان تولید ندارند و از یک تیم کامل مدیریتی و با تجربه نیز بهره مند نیستند.

عرضه عمومی سهام : در مراحل پسین تامین مالی، کارآفرینان می توانند از طریق فروش سهام شرکتهایشان به عموم سرمایه گذاران، به یک شرکت عمومی (شهامی عام) تبدیل شوند.

 اگر چه برخی از روش های تامین مالی ذکر شده هم اکنون در کشور ما رایج نیستند، امید است با گسترش کسب و کارهای کوچک و پیشرفت اقتصاد کشور کارآفرینان بتوانند از تمامی منابع مالی بهره مند شوند؛ در حال حاظر بهترین روش، می توان بترتیب فرشتگان کسب و کار و بعد شرکا را معرفی کرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *